Header

Hilmi 1935 yılından bugüne, et ürünlerindeki deneyimini et restoranı ile birleştirerek Fethiye Balık Halinin geleceğini şekillendiriyor.

Hakkımızda

Hilmi Et Restoranı Fethiye balık halinde 1935 yılından beri kasap dükkanı olarak hizmet vermekteydi. Balık tezgahlarından kendi seçtiğiniz taze balığınızı tercih ettiğiniz restorana vererek yemeğinizi hazırlattığınız, Fethiye balık halinin geleneksel usulünü, 2012 yılının başında Hilmi Kasap et ürünlerine taşıyarak balık halinde hem bir ilke imza attı hem de ziyaretçilere alternatif bir tercih oluşturdu. Hilmi 2004 yılından bu yana balık restoranı olarak hizmet vermekteyken, et ürünlerindeki 77 yıllık deneyimini restaurant sektörüne taşıyarak kusursuz lezzetler sunmaya devam ediyor.  Yenilikçi vizyonu ve kusursuz hizmet anlayışıyla tüm misafirlerine deniz ürünlerinin yanında, et ürünlerini de tezgahtan seçerek hazırlatma imkanı sunuyor. Dry Aged Beef  (Kuru Dinlendirme Sığır) ile et ürünlerinde lezzetin ve kalitenin sınırlarını zorlayan Hilmi Et Restoranı, balık halinin geleceğini şekillendiren ve mutlaka görülmesi gereken bir mekan.

Dry Aged Beef (Kuru Dinlendirme Sığır): İdeal yağ dağılımına, yani mermere sahip, en iyi kalitedeki sığır etini, özel şartlar altında (sıcaklık, nem vb.) 28 gün kemik üzerinde dinlendiriyoruz. Et dinlendirmesi, pahalı ve zahmetli olmakla beraber etin kalitesini, lezzetini ve yumuşaklığını arttıran çok önemli bir işlemdir. Lezzete önem verenler için, kalın kesilmiş, dövülmemiş dry aged beef, ızgarada en ideal seçimdir.